ABD’de yeniden Biden-Trump yarışına doğru: Yeterli sayıya ulaştılar

ABD’de 5 Kasım 2024 tarihinde yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken, Demokrat Parti ile Cumhuriyetçi Parti, 12 Mart Salı günü Georgia, Washington ve Mississippi eyaletlerinde ön seçimlerini gerçekleştirdi. ABD’de devam eden ön seçim sürecinde Demokrat Parti’de mevcut Başkan Joe Biden, Cumhuriyetçi Parti’de ise eski başkan Donald Trump, partilerinin başkan adayı olabilmek için gerekli delege sayısına ulaştı ve 2020 seçimlerinin ardından tekrar karşı karşıya gelmeye bir adım daha yaklaştı.

ADAYLIKLARI PARTİ KONGRELERİNDE RESMİYET KAZANACAK

AA’nın aktardığına göre, Demokratlarda rakipsiz durumdaki Biden ile Cumhuriyetçilerde yakın zaman önce rakipsiz kalan Trump, her üç eyalette de ön seçimleri kazandı. Mevcut Başkan olan ve Demokratların tek başkan aday adayı konumunda bulunan Biden, Georgia’da yüzde 95, ülkenin kuzeybatısında yer alan Washington’da yüzde 85 ve Mississippi’de yüzde 98 düzeyinde oy alarak tüm parti delegelerini hanesine yazdırdı.

Biden dün akşamki sonuçlarla birlikte Demokrat Parti’de başkan adaylığı için gereken delege sayısı olan 1968’i geçerek partisinin başkan adaylığının resmileşmesi için ağustos ayında yapılacak parti kongresini beklemeye başladı. Öte yandan Trump ise kritik eyaletlerden Georgia’da yüzde 85, Washington eyaletinde yüzde 73 ve Mississippi’de ise yüzde 92 ile her üç eyaletteki tüm parti delegelerini kazandı. Bu sonuçlarla Trump da Cumhuriyetçi Parti’de başkan adaylığı için gereken delege sayısı olan 1215’i geçerek temmuz ayındaki parti kongresinde adaylığının resmiyet kazanmasını beklemeye başladı.

2020 SEÇİMLERİNDE KARŞI KARŞIYA GELMİŞLERDİ

Demokrat Parti’de başkan adayının belirlenmesi sürecinde toplam 3 bin 934 delege, Cumhuriyetçi Partide ise aynı süreç için toplam 2 bin 429 delege ön seçimlerde belirleniyor. Bu sonuçların ardından her iki isim de 2020’daki tartışmalı başkanlık seçimlerinin ardından 5 Kasım’da bir kez daha ABD başkanlığı için karşı karşıya gelmeye oldukça yaklaşmış durumda. Trump hakkında 6 Ocak’ta gerçekleşen ‘Kongre baskını’ ve 2020 başkanlık seçim sonuçlarına müdahale girişimi nedeniyle cezai dava bulunuyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x